Levent Köksal Dans Sanat Merkezi

Bale; dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca dans anlamına gelen “ballo” ya da “balletto” sözcüğünden türetilmiştir. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli, özverili, algılamadaki gelişimin temellerini atan, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir bale eğitimi…

Bale, kuralları belli akademik dans tekniğinin, başka sanatsal öğelerle de birleştirilerek bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bale terimi, bu akademik dans tekniği için de kullanılır. Bir gösteri sanatı olarak genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir dans türüdür.
Neden Bale?

Bale derslerinin klasik müzik eşliğinde yapılmaktadır. Çocuğun küçük yaşlardan itibaren müzik kulağının ve müzik ile birlikte hareket etme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.

Bale derslerinde yapılan hareketlerde vücudun uzatılarak çalışılması, kas yapısının düzgün bir biçimde geliştirecektir.. Örneğin; taban düşüklüğü, içe basma, hafif dereceli omurga eğrilikleri ve x bacak tedavilerinde destekleyici bir rol oynayıp sırt ve bel ağrılarını hafifletmekte, eklemlerin maksimum dereceye kadar kullanımını sağlamaktadır.

Çocuğun Daha esnek, daha ince, daha zarif, daha sağlam ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasını sağlayacaktır. Bir bale öğrencisinin duruşu, yürüyüşü, oturup kalkışı, her ortamda her zaman hayranlık uyandıracak kadar farklıdır. tüm hareketlere yansıyan bir zarafet ve asalet vardır.

Bunların dışında bale çalışması çocuğa iç disiplin sağlayacaktır. Bir bale öğrencisi, bale okulunda öğrendiği disiplini hayatının her alanına taşıyarak düzenli ve programlı yaşar. Bu okul derslerinde fark edilir bir yükselişe yol açacağı gibi, tüm diğer aktivitelerinde ve ev yaşamında da kendini gösterecektir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan kurumumuzda sertifikalı bale programı uygulanmaktadır. Cumartesi Pazar günleri 1 er saat uygulanan programımıza dilediğiniz tarihte katılabilirsiniz.

Cumartesi –Pazar 10:00 ile 14:00 arasında yapılan sertifikalı programlarımızın dışında ek olarak Pazar günleri 16:00 da konservatura hazırlık dersleri yapılmaktadır.

Öğrencilerimiz bale eğitim sürecinde . Ritim, Psikomotor Gelişimi (beyin beden koordinasyonu) ,Denge, Kuvvet, Sürat, vücut esnekliği gibi beceriler konusunda gelişim gösterecektir. Onlara bu değerli imkânı sağlamanız sonucu Birçok öğrencimiz bu becerilerle ilk defa tanışacaktır.

Dans sosyal bir ihtiyaç dır ve Bazen ergen yaşlarına geldikten sonra eksiklik hissedilip bu beceriler ilk defa denenmektedir. Tabii ki Her yaş döneminde bu beceriler geliştirilebilir fakat Küçük yaşta bu becerileri kazanmak kolay ve kalıcı olacaktır. Bizden söylemesi…